Sposoby na łupież
Istnieje mnóstwo sposobów na łupież. Jedne z nich są bardziej, inne mniej skuteczne. Różnice polegają również na sposobie ich stosowania oraz długości ich aplikowania. Jedne występują w wersji szamponu, inne maseczki, sprayu, czy innych produktów. Producenci zalecają ich nakładanie oraz pozostawianie na skórze głowy przez różny czas – krótszy lub dłuższy. Dają one również efekty po różnym odstępie czasu.
Jakie kosmetyki lub domowe sposoby można uznać za skuteczne? A których stosowanie trzeba stanowczo odrzucić?
Naturalne, domowe sposoby na łupież
Nie cieszą się może największą popularnością, jednak ciągle ich walory są wykorzystywane. Na licznych forach internetowych krąży wiele wskazówek dotyczących sposobu pielęgnacji włosów ze skórą głowy skłonną do łupieżu.
- Płukanki z pokrzywy. Zalety tej rośliny to przede wszystkim: działanie wzmacniające i regenerujące. Wpływa ona również na proces przetłuszczania się włosów i ich wypadania. Zmniejsza powstawanie łupieżu, działa ściągająco, tonizująco i przeciwzapalnie. Nie należy jej stosować do pielęgnacji włosów blond. Płukankę przygotowujemy następująco: trzy łyżki z pokruszonymi liśćmi pokrzywy zalewamy 1.5 litra wrzątku oraz odstawiamy do lekkiego wystygnięcia na 10 minut. Następnie do osobnego naczynia odlewamy pół litra naparu i zakwaszamy go sokiem z cytryny lub octem. Włosy myjemy niezakwaszonym naparem w połączeniu z lekkim szamponem. Następnie płuczemy je zakwaszonym naparem. Włosy myjemy raz na tydzień przez okres dwóch miesięcy. W razie nawrotu łupieżu warto znowu powrócić do terapii.
- Napar z czosnku – potrzebne nam będą dwa ząbki czosnku, które rozgniatamy i zalewamy szklanką wody. Tak powstałym płynem czosnkowym należy myć głowę raz w tygodniu.
- Cytryna na łupież – owoc ten pozwoli nam pozbyć się tłustego łupieżu. Jak wykorzystać jego zalety? Cytrynę przekrajamy na pół. Następnie jedną z połówek masujemy skórę głowy przez około 10 minut, po czym myjemy włosy szamponem przeciwłupieżowym.
- Sok jabłkowy – włosy myjemy szamponem zwykłym lub przeciwłupieżowym. Następnie wcieramy w skórę głowy filiżankę soku jabłkowego, płucząc nim włosy. Zabieg powtarzamy raz w tygodniu.
- Aloes – potrzebne nam będą świeże liście aloesu. Należy je przyciąć i wcierać w skórę głowy z łupieżem. Efektem będzie zmiękczenie skóry głowy, a tym samym skuteczna walka z łuskami skóry.
W czym może pomóc nam drogeria?
Drogeria internetowa przychodzi nam z pomocą w walce z łupieżem. Otrzymamy w niej wiele specyfików przynoszących bardzo dobre efekty w eliminowaniu tego typu problemów ze skórą głowy. Co wybieramy najczęściej?
- Nizoral – to jeden z najpopularniejszych szamponów przeciwłupieżowych o działaniu antygrzybicznym. Używany w leczeniu i profilaktyce łupieżu owłosionej skóry głowy oraz łojotokowego zapalenia skóry. Substancją czynną leku jest przede wszystkim ketokonazol.
- Dandrene – to najskuteczniejszy dostępny na rynku szampon przeciwłupieżowy. Do jego wyprodukowania wykorzystano niepowtarzalną technologię nanosomową. Mikroskopijne liposomy, nazywane również nanosomami, przenoszą aktywne składniki preparatu. Dzięki temu aktywne cząsteczki mogą działać u źródeł problemu. Skuteczność preparatu jest wysoka, dzięki rozłożeniu w czasie działaniu. W ten sposób uzyskuje się pełną i długotrwałą ochronę przeciwłupieżową.
- Head&Shoulders – szampon przeciwłupieżowy do codziennej pielęgnacji skóry głowy. Efektem są czyste włosy, które doskonale się układają. Preparat dba również o równowagę skóry głowy, jednak niektórzy narzekają na jego nieodpowiednie działanie i podrażnienia.