Dandrene

Najskuteczniejszy szampon przeciwłupieżowy

Łupież suchy

Łupież to nie tylko estetyczny defekt. To także pewien rodzaj schorzenia. Naukowcy dowiedli, że wywołuje go grzyb drożdżopodobny, który żyje na powierzchni skóry głowy niemal każdego człowieka.

Grzyb uaktywnia się, gdy ma do tego odpowiednie, sprzyjające warunki. Czasami pojawia się w wyniku złej pielęgnacji, które wypływa ze zbyt rzadkiego mycia włosów, czasami pojawia się, gdy za długo i za często suszymy włosy gorącym powietrzem, w innym wypadku problemem jest stosowanie niewłaściwych odżywek, żeli czy lakierów do włosów. Może się zdarzyć, że występowanie łupieżu będzie związane z okresem dojrzewania, kiedy pojawiają się również inne problemy ze skórą.

Ten problem dotyka również kobiety przed menopauzą. Winny może też być nadmierny stres, któremu organizm jest codziennie poddawany. Rodzaje łupieżu są różne, ale jeśli już się pojawi najlepiej jak najszybciej określić jego rodzaj, by rozpocząć odpowiednie leczenie. Jest kilka przesłanek, które mogą nam pomóc w określeniu rodzaju łupieżu.

Jeżeli masz sucha skórę i nieustannie pracujesz w zamkniętym i klimatyzowanym pomieszczeniu, przesusza się ona jeszcze bardziej. W takich warunkach niewielkie ilości pasożyta drożdżopodobnego mogą spowodować stan zapalny. W dalszej kolejności pojawi się swędzenie, a następnie naskórek zacznie się łuszczyć. Na ubraniu pojawiają się nieestetyczne, białe, suche i lekkie płatki. W takim wypadku warto rozpocząć kurację od użycia bezbarwnego i bezzapachowego szamponu o naturalnym odczynie skóry, czyli pH równe 5.5. Jeżeli po trzech dniach nie zauważy się żadnego efektu należy użyć specjalnego szamponu przeciwłupieżowego, dostosowanego do łupieżu suchego i stosować go zgodnie z instrukcją dołączona do opakowania. Przy odrobinie szczęścia po pierwszych myciach łupież może się nasilić, ale będzie to jedynie znak, że kuracja zaczyna przynosić efekty. Oznacza to bowiem, że chory naskórek szybciej się złuszcza a szampon działa niezawodnie. Po następnych, myciach warstwa zalegająca na głowie powinna zniknąć.

Jeżeli natomiast mimo odpowiedniego szamponu łupież wraca, należy udać się do dermatologa. Zaleci on środek do przemywania skóry o bardziej intensywnym niż szampony działaniu. Może się on opierać na środkach sterydowych i kwasie salicylowym. Lekarz może też zalecić środki doustne w postaci leków przeciwgrzybicznych, które niszczą przyczynę łupieżu. Potem wystarczy tylko stosować szampon przeciwłupieżowy dla podtrzymania efektu.